Cékla: Tények és előnyök
A cékla (Beta vulgaris) egy gyökérzöldség, más néven céklarépa, ritkábban vörös répa, régóta ismert salátanövény. Az alapvető tápanyagokkal teli cékla kiváló rost, folsav (B9-vitamin), mangán, kálium, vas és C-vitamin forrás.
A cékla és a céklalé számos pozitív egészségügyi hatással bír. Javítja a vérkeringést, normalizálja a vérnyomást és növeli a szervezet energiaszintjét. Ezek többek között a magas szervetlen nitrát tartalomnak köszönhető.
A cékla nyersen is finom, de gyakrabban főzött vagy pácolt formában fogyasztjuk. Leveleit szintén meg lehet enni.
Számos fajtája létezik, színe lehet sárga, fehér, rózsaszín, vagy sötét bordó.
Tápanyag tartalom
A cékla főleg vízből (87%), szénhidrátból (8%) és rostból (2-3%) áll.
100 gramm nyers cékla kevesebb, mint 50 kalóriát tartalmaz, a következő tápanyagokkal büszkélkedhet:
Szénhidrátok
Az egyszerű cukrok – a glükóz és a fruktóz – a nyers, vagy főtt cékla szénhidrátjának 70-80 %-át teszik ki. Fruktánt, rövid láncú szénhidrátot (FODMAP-ot) is tartalmaz, amit nem mindenki tud megemészteni. Ezek hasonló kellemetlen emésztési tüneteket okozhatnak az arra érzékenyeknél, mint a glutén.
A cékla glikémiás indexe (GI) 61-es, ami közepesnek tekinthető. A GI annak mérése, hogy az étkezés után milyen gyorsan emelkedik a vércukorszint.
A glikémiás index önmagában csak iránymutató, mert nem veszi figyelembe az elfogyasztott élelmiszer, étel mennyiségét.
A glikémiás terhelés némileg pontosabb képet ad: az adott élelmiszer szénhidrát-tartalmát is figyelembe veszi.
A cékla glikémiás terhelése csak 5, ami nagyon alacsony. Ez azt jelenti, hogy a cékla nem gyakorol jelentős hatást a vércukorszintre, mert az egyes adagok összes szénhidrátmennyisége alacsony.
Rostok
A cékla magas rosttartalmú, minden 100 gramm nyers adagban körülbelül 2-3 gramm van. Az elemi rost fontos része az egészséges táplálkozásnak. Fogyasztásukkal csökkenthetők a betegségek kialakulásának kockázata.
A cékla szénhidrátjai főleg egyszerű cukrok, glükóz és fruktóz. Magas a rosttartalma, de van FODMAP-ja is, ami emésztési problémákat okozhat egyes embereknél.
Vitaminok és ásványi anyagok
A cékla számos nélkülözhetetlen vitamin és ásványi anyag nagyszerű forrása.
A cékla jó vitamin- és ásványi anyagforrás, többek között tartalmaz folátot, mangánt, káliumot, vasat és C-vitamint.
Egyéb növényi vegyületek
A növényi vegyületek természetes növényi anyagok, amelyek némelyike javíthatja az egészséget.
A cékla fő növényi vegyületei a következők:
hogy mi Mindenre jó tehát a cékla?
Amellett, hogy megvédi a sejteket, enzimeket és fehérjéket a környezeti stressz ellen, a cékla segíthet csökkenteni a krónikus gyulladást is. A krónikus gyulladás károsítja a sejtfunkciókat és a betegségek kialakulásának kedvező környezetet teremt a testben. A céklában lévő tápanyagok segítik a belső szervek védelmét, javítják az érrendszer egészségét és megelőzik a betegségeket. Minden bizonnyal a cékla belsejében lévő betanin pigmenteknek köszönhető ez a hatás.
A cékla jótékony hatásai közé tartozik a szervezet méregtelenítési folyamatainak támogatása is. A lebontott méreganyagok könnyebben hozzákapcsolódnak a semlegesítő molekulákhoz, ami a szervezetből történő kiválasztáshoz szükséges. Ily módon a cékla és a céklalé segíti a májműködést és a vér tisztítását.
A céklalé kutatások szerint a vérnyomást is képes csökkenteni, akár néhány órán belül. Egy pohár céklalé megivása akár 5 ponttal is csökkentheti a szisztolés vérnyomást.
A vérnyomáscsökkentő hatásért minden bizonnyal a cékla nitrát tartalma felel – ami segít kitágítani és ellazítani a vérereket, így javítva a vérkeringést. De csak óvatosan! Ha vényre kapható vérnyomáscsökkentő gyógyszert szedsz, akkor mindig konzultálj orvosoddal az étrended változtatásáról.
A cékla mélyvörös színét a benne lévő fitonutrienseknek köszönheti. Ugyanezek a tápanyagok segíthetnek a rák megelőzésében, sőt akár a rákos sejtek elpusztításában is. Tanulmányok alapján a cékla-kivonat képes csökkenteni a rosszindulatú daganatok képződését, valamint ígéretesnek tűnik mellrák, hasnyálmirigyrák és prosztatarák kezelésében is.
A cékla gazdag esszenciális tápanyagokban, mint C-vitamin, folát, mangán és kálium, amivel hatásosan támogatja az idegek, az izmok és a csontok egészségének fenntartását. A cékla sok rostot is tartalmaz, ami miatt segíti az emésztőrendszer egészséges működését és hozzájárul a teltségérzethez.
A legtöbben nem is tudják, hogy a cékla levele is ehető – sőt, szintén tele van vitaminokkal! Foszfort, cinket, B6-vitamint, rostot, magnéziumot, rezet, káliumot, mangánt, A-vitamint, kalciumot, vasat, és fehérjét tartalmaz. Plusz, a tápanyagtartalmának köszönhetően a cékla levele segíti az immunrendszer működését és védelmet nyújthat olyan degeneratív betegségek ellen, mint az Alzheimer kor.
A cékla értékes a sportolók, a mozgás szerelmesei számára is, illetve mindenkinek, aki plusz energiára és állóképességre vágyik a nap folyamán. Egy kutatás szerint azok, akik edzés előtt céklalevet ittak, 16 százalékkal hosszabb ideig bírták az edzést. A cékla nitrát tartalma javítja a test oxigén felhasználását az alacsony és a magas intenzitású testmozgás közben is, ezáltal a kifáradás később következik be.
FIGYELEM! A nyers cékla furcsa jellegzetessége, hogy a benne lévő betanin nevű festékanyag rózsaszínűre, de akár vörösre színezheti a vizeletet és a székletet. A jelenségtől azonban nem kell megijedni, mert teljesen ártalmatlan, 1-2 nap után elmúlik.
Most már tudjuk, hogy mi, miből áll és mire jó a cékla.
Most lássuk, mit készíthetünk belőle!
Nyersen teheted salátába, szendvicsbe, de számos finom fogást is főzhetsz belőle. A céklalé napi fogyasztása, vagy por formájában fogyasztva is megfelelő módja annak, hogy a pozitív hatásait élvezhessük.
Íme néhány recept inspirációnak:
← ELŐZŐ CIKK
KÖVETKEZŐ CIKK →
Design torta galéria