Hogy tökéletes legyen a piskótád, kövess néhány jó tanácsot
Ezt, a sokféle süteményhez használható alaptésztát mindenki szereti és habár az elkészítése egyszerűnek tűnik, van néhány buktatója. Bármelyik piskóta receptet is követed a sok közül, figyelj a következőkre, hogy a végeredmény tökéletes legyen!
A klasszikus alaprecepthez 6 db egész tojás, 6 evőkanál cukor és 6 evőkanál finomliszt kell. Esetleg sütőporral, vagy szódabikarbónával rásegíthetsz, hogy a piskóta légiesebb legyen. Fontos, hogy friss, lehetőleg háztáji tojást használj: minél élénkebb a sárgája, annál szebb lesz a piskóta színe. Cukorból legjobb a porcukor, vagy a finom szemcsés kristály, mert a durva szemű nehezebben oldódik fel. A lisztből púpozott, a cukorból csapott evőkanálnyit mérj ki, hogy azonos súlyúak legyenek.
Csak száraz és zsiradékmentes keverőtálat használj a habveréshez. Zsíros edényben nem fog felverődni a hab. Melegítsd elő a sütőt 160 fokra. A légkeverést ne kapcsold be!
Csak a sütőforma alját kell vajjal+liszttel bevonni, vagy sütőpapírral kibélelni. Csatos sütőforma esetén a sütőpapírt fektesd a forma megnedvesített aljára, majd csatold köré a palástját. A palástot nem kell vajazni+lisztezni, vagy sütőpapírral bevonni. A formából túllógó széleket ollóval távolítsd el.
Ügyelj arra, hogy a fehérjébe egy kis sárgája se kerüljön, különben nem fogod tudni felverni a habot. Ha esetleg még gyakorlatlan vagy, először kisebb tálak felett próbálkozz a tojások szétválasztásával és csak a sikeresen szétválasztott tojások sárgáját és fehérjét öntsd át a keverőtálakba. Az interneten fellelhetők különféle technikák és eszközök a a tojás szétválasztásának megkönnyítésére.
Ha esetleg lesz, a sikertelen próbálkozások végtermékéből egy jó vacsit még készíthetsz. 🙂
Adj a fehérjéhez csipetnyi sót, vagy egy csepp citromlét, esetleg ecetet (ezektől keményebb lesz a hab) és lassan, de folyamatosan kezd el felverni. A legtöbb levegőt kézi habverővel tudod a habba juttatni. Ha robotgépet használsz, azt közepes fokozaton működtesd ehhez a fázishoz. A félig felvert habba (kanalanként) szórd bele a receptben megadott mennyiségű cukrot és verd tovább, amíg fényes masszát kapsz. Vigyázz arra, hogy a habot ne verd túl keményre, mert a túl kemény hab gyakorlatilag összetörik, amikor beledolgozod a tésztába! Akkor jó az állaga, ha már nem csúszik ki a felfordított keverőtálból.
Az átszitált lisztet kisebb adagokban add a tésztához és könnyed mozdulatokkal, minél gyorsabban fakanállal, vagy a legalacsonyabb fokozatra kapcsolt robotgéppel. A szitálás fellazítja a lisztet, a gyorsaságnak köszönhetően pedig nem illan el a már belekevert levegő. Az egyben, vagy nagy adagokban hozzáadott liszttől a tojáshab összeesik, a tészta sütéskor nem emelkedik meg és tömör állagú lesz.
Kanalazd, vagy öntsd a tésztát a kibélelt formába és simítsd el a tetejét.
Bekeverés után a tésztát azonnal meg kell sütni, nehogy összeessen. Az előmelegített sütőben a piskótánk 30-45 perc alatt készre sül. Sütés közben – különösen az első 10 percben – ne nyitogasd a sütőajtót!
Mielőtt kivennéd a sütőből a piskótát, szúrj bele egy hústűt. Ha a tűre ráragad a tészta, akkor a közepe még nyers. Ilyenkor vedd lejjebb a hőfokot, hogy ne égesd el a tészta alját és hagyd a sütőben további 5-10 percig. Ne süsd túl, mert száraz és kemény lesz!
Kb. 10 perc pihentetés után a piskótalapot késsel válaszd el a forma oldalától és csatold le a palástot. A piskótalapot tetejével lefelé helyezd tortarácsra (Ha előtte a rácsra sütőpapírt terítesz, vagy porcukrot szórsz, a piskóta nem fog ráragadni.) Végül távolítsd el a sütőforma alját, meg a sütőpapírt a piskóta aljáról és hagyd hűlni legalább 2 órát, mielőtt felvágod.
Így készül a karácsonyi fondant manó
Formatorta galéria