Konyhai eljárások és praktikák – Blansírozás

A blansírozás, vagy előfőzés olyan művelet, amivel a nyers alapanyagokat gyorsfagyasztásra (mélyhűtésre) vagy további főzésre készíthetjük elő. Alkalmazásakor a különböző nyers alapanyagokat a további felhasználásuktól és méretüktől függően, forrásban lévő vízben, a szükséges ideig hőkezeljük, majd rögtön utána hideg vízben sokkoljuk.

mire jó ez a eljárás, mikor alkalmazzuk?

  • Ha a zöldséget le akarjuk fagyasztani. A fagyasztott zöldségek egy része gumis állagú, ízetlen lesz, ha lefagyasztottuk és utána engedtük újra fel. Ha fagyasztás előtt blansírozzuk őket, majd teljesen megszárítjuk, és így mennek a hidegbe, akkor felengedés után több ízt fognak megtartani és az állaguk is sokkal jobb lesz.

  • Salátákhoz is lehet használni olyan zöldségeket, amiket máskülönben csak főzve, párolva vagy sütve szoktunk enni. Ilyen például a kelkáposzta, a brokkoli, a fodros kel vagy a karfiol. Blansírozás után ezekből is klassz salátákat lehet keverni.

  • Rakott ételekhez, csőben sültekhez. Amikor egy zöldség kissé kemény nyersen, de tudjuk, hogy további hőkezelésnek is ki lesz téve, akkor nem kell előfőzni, elég blansírozni. Így nem lesz túl kemény, miután kijött a sütőből, de péppé sem lényegül át, pont jó lesz.

  • Blansírozás után könnyen lehúzható lesz a héja például a paradicsomnak és a mandulának.

Az eljárás menete

  1. Egy nagy fazékban vizet forralunk, majd amikor eléri a forrpontot, sót adunk hozzá. A blansírozáshoz sok víz szükséges; általában a hőkezelendő alapanyag (zöldség, gyümölcs stb.) mennyiségének legalább hét-nyolcszorosával kell számolni, ellenkező esetben a szobahőmérsékletű alapanyag túlságosan visszahűti a vizet, amikor beletesszük. Sóból minimum 2, de inkább 3-4 dkg-ra lesz szükség literenként.

  2. Az alapanyagot a forrásban lévő vízbe tesszük. Ha sok zöldséget szeretnénk blansírozni, de nincs elég nagy fazekunk, akkor a műveletet több részletben kell elvégezni. Amennyiben a víz újraforrására egy percnél többet kell várni, az azt jelenti, hogy a vízmennyiséghez viszonyítva túl sok alapanyagot akartunk egyszerre hőkezelni.

  3. Az előfőzés idejét az újraforrástól kell számítani. A levélzöldségeket és a kifejtett zöldborsót másfél-két percig, a felkockázott sárgarépát, a szárzellert, a karfiolt, a brokkolirózsákat, a zöldbabot 3 percig, a kelbimbót mérettől függően 3-5 percig, a zöld szójababot 5 percig blansírozzuk.

  4. Az idő leteltével a kosarat vagy a szűrőkanalat azonnal ki kell emelni, gyorsan le kell csepegtetni, majd a tartalmát egy tál jeges, hideg vízbe kell önteni, pontosan ugyanannyi időre, amennyi időt az előfőzés igénybe vett. A víz és a jégkocka mennyisége a művelet megkezdésekor nagyjából ugyanannyi legyen.

  5. Ezt követően az alapanyagot szedjük ki a jeges vízből, csepegtessük le, és itassuk le róla a nedvességet. A blansírozott zöldséget csak akkor lehet lefagyasztani, ha teljesen megszáradt.

Ha kipróbálnád a blansírozást, készítsd el ezt a receptet: Quinoával töltött cukkini

Archívum